Navštivte Madeiru

Mapa Madeiry

Madeira je ostrov, respektive souostroví, které v Atlantském oceánu leží na Africké desce. Centrem je stejnojmenný ostrov o rozloze 740,7 km².

Mapa online | Geografie Madeiry | Severní část | Zajímavá místa

Celková rozloha souostroví dosahuje 801 km², z čehož většinu zaujímá ostrov Madeira, na němž také žije nejvíce obyvatel, přibližně čtvrt milionu. Druhý největší ostrov Porto Santo je rovněž posledním obydleným. Jeho rozloha dosahuje 42,5 km² a žije na něm 4,5 tis. lidí. Zbylé ostrovy se jmenují Ilhas Desertas a Ilhas Selvagens, žádné obyvatele nemají.

Samotný ostrov Madeira leží přibližně 580 km západně od břehů Maroka (není započítána sporná oblast Západní Sahary) a 980 km jihozápadně od Lisabonu, hlavního města Portugalska – země, k níž je souostroví jako autonomní oblast přičleněno.

Mapa online

Porto Santo a Ilhas Desertas

Porto Santo i Ilhas Desertas leží v těsné blízkosti Madeiry, Porto Santo v severozápadním a Ilhas Desertas v jihovýchodním směru. Ilhas Selvagens (v překladu Divoké ostrovy) tvoří nejjižnější bod portugalského území – leží 165 km severně od Kanárských ostrovů, které náleží Španělsku, portugalskému jedinému sousedu.

Geografie Madeiry

  • Nyní si přiblížíme největší a nejlidnatější ostrov, po němž je pojmenováno celé souostroví.
  • Hlavní město Funchal se nachází v jihovýchodní pobřežní oblasti. V těsné blízkosti naleznete dvě význačné hory regionu – Pico da Cruz (261 m n. m.) a Pico dos Barcelos (355 m n. m.).
  • Sice se nejedná o žádné vysoké kopce kontinentálního významu, ale z jejich vrcholů dobře uvidíte na celé město a přilehlé okolí.
  • Na Madeiru se nejspíše dostanete letadlem. Letiště Santa Cruz najdete na východním cípu ostrova, kde jej obklopuje hustá síť silnic, které vedou do nejbližších měst Gaula, Canico a Camacha. Peníze na výstavbu infrastruktury i letiště zajistila Evropská unie.

Severní část

Mapa Madeiry

Mapa Madeiry

V severní části ostrova nezapomeňte navštívit okres Santana. Název vznikl ze zkrácení označení Santa Anna a zahrnuje celkem 6 menších obcí na severovýchodě. Zajímavost je, že absolutní počet obyvatel neustále klesá. Ekonomika se zde totiž plně přizpůsobuje turistickému ruchu, a tak podíl různých řemeslných aktivit není tak výrazný jako dříve.

Jistá změna je vidět v tradičním zemědělství, kdy se Santana vždy vyznačovala tzv. pasteveckými domečky, které domorodci po vypasení přenesli na nové místo. Dnes je najdete povětšinou prázdné, ale právě proto lákají čím dál více turistů.

Pokud se do Santany vypravíte, navštivte také tematický park (Parque Temático da Madeira), jenž vám přiblíží vývoj ostrova a jeho obyvatel. Pochopíte taje a historii tamní kultury a můžete se porozhlédnout v zahradách o rozloze 7 hektarů.

Zajímavá místa

Všechna místa se nacházela na pobřeží. Podívejme se alespoň na jedno město ležící ve vnitrozemí. Jde o Curral das Freiras, kde žije asi 1600 obyvatel. Turisty je tato obec vyhledávána pro svou polohu v hlubokém údolí a výrazné zalesnění nedalekých hor. Nenechte si v žádném případě ujít specialitu místních restaurací.

Vzhledem k tomu, že mezi hlavní pilíř hospodářství patří pěstování kaštanů, svou oblibu si získal kaštanový likér. 1. listopadu se dokonce pořádají slavnostní dny kaštanu. Pokračovat můžete na letiště Funchal na Madeiře


Mapa Madeiry
4.7, 3
Tajné nabídky zájezdů na Madieru
Informace Madeira