Navštivte Madeiru

Letiště Funchal

Ostrov Madeira láká turisty z celého světa. Jako první spočinou na Mezinárodním letišti Madeira, dříve známém jako Letiště Santa Catarina, dnes pod neformálním názvem Letiště Funchal. Letiště se nachází na východě ostrova, v regionu Santa Cruz, 13,2 km od hlavního města Funchal.

Nedávná historie letiště

Letiště Funchal zahájilo provoz 18. července 1964 a tvořily jej dvě přistávací dráhy o délce 1 600 metrů. Krátké dráhy obklopovaly z jedné strany vysoké hory, z druhé strany oceán. Problémy s přistáním měli i ti nejzkušenější piloti. S rozvojem turistického ruchu se uvažovalo o prodloužení přistávací dráhy, k čemuž došlo po letecké nehodě roku 1977.

Další prodloužení se uskutečnilo v roce 2000, za přispění peněz z Evropské unie. Dne 6. října 2002 letiště slavnostně otevřelo novou dráhu a terminál. Současná dráha má délku 2 777 metrů a šířku 45 metrů.

Deváté nejnebezpečnější letiště na světě

I když prošlo letiště Funchal inovací, nadále je považováno za deváté nejnebezpečnější letiště na světě a třetí nejnebezpečnější v Evropě. Přistávací dráha leží pouze 59 metrů nad hladinou moře a smí na ní přistávat piloti, kteří prošli školením a testem. Při přistání se často potýkají s turbulencemi a musí se vyhýbat části města Funchal. Pokračovat na časový posun mezi Madeirou a ČR.

Praktické informace o letišti

Letiště Funchal patří k opravdovým zážitkům

Letiště Funchal patří k opravdovým zážitkům

Terminál na Letišti Funchal má 40 odbavovacích přepážek, 16 kontrolních bran a 7 pásů pro výdej zavazadel. K terminálu cestující dojdou buď pěšky, nebo je k němu převeze kyvadlová autobusová doprava.

Mezi nejfrekventovanější trasy z Madeiry patří cesty do Portugalska, Velké Británie, Nizozemska, Francie, Finska a Německa. Letiště nabízí standardní služby, například pronájem aut, turistickou informační kancelář nebo možnost zakoupení zájezdů od cestovních kanceláří.

Cesta z Česka na Madeiru

Pokud byste zamířili na Madeiru z České republiky 1. září a vraceli se 15. září 2015, cena letenky by Vás vyšla na 9 060 Kč. Cesta a doba letu by trvala 8 hodin a 20 minut s mezipřistáním v Lisabonu. Co třeba využít čas na krátkou prohlídku města?


Letiště Funchal
5, 2
Tajné nabídky zájezdů na Madieru
Informace Madeira